Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей

Симптоми ювенільного артриту

Юневільний артрит або юнацький захворювання ревматоїдне, а значить, точних причин його появи немає, але існують симптоми, за якими можна розпізнати захворювання, і як можна швидше почати своєчасне лікування. Ювенільний ревматоїдний артрит може починатися в гострій і підгострій формі.

Симптоми гострої форми:

 • У дитини до шістнадцяти років починається сильна, раптовий біль в колінному, тазостегновому або суглобах стопи.
 • Зявляється набряк і почервоніння шкірного покриву на місці ураженого суглоба.
 • Симетричне ураження суглобів на обох ногах.
 • Різко підвищується температура тіла, і погіршується загальне самопочуття дитини.
 • На ногах і на тілі може з’явитися висип, як при алергічної реакції.
 • Чи можуть збільшитися лімфатичні вузли.

Подострая форма проявляється повільніше. Порушення в суглобах розвиваються не так швидко, тому симптоми менш виражені.

 • У дитини змінюється хода, стає «вперевалку». Діти до трьох років можуть перестати самі ходити, починати плакати, коли це від них вимагають.
 • Спостерігається скутість рухів вранці. Дитина менш активний і рухливий в ранкові години після пробудження або після денного сну.

Ювенільний артрит код М08 по МКБ 10 може прийняти суглобово- висцеральную форму, при якій крім суглобових порушень, спостерігаються зміни в роботі внутрішніх органів. Симптоми суглобово- вісцеральної форми або так званий системний ревматоїдний артрит:

 • Підвищена температура тіла вранці.
 • Висип алергічного характеру на ногах або тілі дитини.
 • збільшення печінки і селезінки.
 • Погіршення зору, почервоніння очей, сльозоточивість, світлобоязнь.
 • Болі в суглобах, скутість рухів і деформація колін, стегон або стоп.

Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей до шістнадцяти років також характеризує такі симптоми:

 • Збліднення шкірних покривів.
 • Пігментація на кінцівках.
 • М’язова слабкість.
 • Біль в животі.

Батькам дуже важливо не ігнорувати дані симптоми, не сприймайте поведінку дитини як каприз, краще вчасно пройти діагностичне обстеження, щоб виключити або підтвердити діагноз дитячого ревматизму.

Диагностика

Правильное клиническое обследование играет определяющую роль в диагностике ювенильного артрита. Какие характерные симптомы и признаки будут указывать на ЮРА:

 • Воспаление одного и более суставов, которое продолжается несколько месяцев.
 • Поражение кистей и стоп, носящее симметричный характер.
 • Воспаление синовиальной суставной оболочки и бурсы (синовит, бурсит).
 • Ограниченная подвижность в поражённых конечностях.
 • Атрофия мышц.
 • Скованность по утрам.
 • Системные проявления (увеит, иридоциклит, миокардит, пневмонит, альвеолит, васклуит, гепатоспленомегалия и т. д.).

Решающие значение при постановке диагноза придаётся лабораторной диагностики. Основной показатель, который интересует лечащего врача – это наличие или отсутствие ревматоидного фактора.

Также берутся во внимание показатели клинического и биохимического анализов крови, указывающие на развитие воспаления в организме (лейкоциты, нейтрофилы, скорость оседания эритроцитов, С-реактивный белок и др.

При отсутствии противопоказаний проводят рентгенологическое исследование, который позволяет обнаружить околосуставной остеопороз, нарушение структуры кости, уменьшение суставной щели, анкилоз, патологические изменения в позвоночном столбе.

Для детальной оценки состояния внутри- и околосуставных структур применяют ультразвуковое обследование, компьютерную и магнитно-резонансную томографию.

Стоит заметить, что в большинстве случаев диагноз ювенильный артрит у детей выставляется коллегиально с привлечением дополнительных специалистов, таких как ортопед, окулист, эндокринолог, фтизиатр, гематологи и др.

Определить, какой у ребёнка артрит – ювенильный ревматоидный, реактивный, инфекционный, ревматический или псориатический – может только высококвалифицированный специалист.

Комплексно-индивидуальный подход является приоритетным в лечении ювенильного ревматоидного артрита у детей. Чего рассчитывает добиться лечащий врач при назначении курса терапии:

 • Подавить воспалительный процесс.
 • Избавить ребёнка от поражения суставов и системных проявлений заболевания.
 • Восстановить функциональность суставов.
 • Предотвратить или хотя бы замедлить деструктивные процессы в суставах.
 • Избежать преждевременной инвалидности.
 • Добиться более-менее стабильной ремиссии.
 • Улучшение качества жизни ребёнка.

Первичная профилактика ювенильного хронического артрита не проводится.

Що таке ювенільний ревматоїдний артрит?

Ювенільний ревматоїдний артрит (ЮРА) — це системне захворювання, що характеризується запальним ураженням суглобів. Діагноз ЮРА ставиться при довгостроково поточних артритах (більше 1,5 місяців) при відсутності іншої виявленої патології суглобів у дітей у віці до 16 років. ЮРА досить рідко зустрічається захворювання.

Етіологія його в даний час достатньо невивчений. Передбачається, що важливу роль у виникненні цього захворювання відіграють генетична схильність і особливості імунної системи. Не виключається і вплив вірусів на імунітет.

За статистикою більше схильні до виникнення захворювання дівчинки. Відзначено, що чим пізніше виникло захворювання, тим важче його перебіг. Розвиток і злоякісний перебіг патологічного процесу без адекватного лікування часто призводить до інвалідизації і навіть до смертельного результату.

Міжнародна класифікація ювенільного ревматоїдного артриту включає кілька аспектів:

За типом поразки буває системний артріт- олігоартріт (персистуючий і поширений) — поліартрит.

Залежно від характеру перебігу ювенільний артрит підрозділяється на гострий (реактивний) і підгострий.

За локалізацією виділяють суглобову і вісцеральної-суглобову форми (поряд з суглобами, уражаються внутрішні органи).

За перебігом ювенільний ревматоїдний артрит ділиться на повільно прогресуючий, помірно прогресуючий і швидко прогресуючий.

Патогенез захворювання

Активація захворювання починається з ініціювання гуморального імунітету. У синовіальній оболонці ураженого суглоба відбувається порушення внутрішньої мікроциркуляції і руйнування клітин. У відповідь на це починають вироблятися змінені імуноглобуліни G, які є чужорідними для організму. Відповідно, в клітинах синовії виробляються імунокомпетентні клітини, а саме анти-імуноглобуліни G, які забезпечують місцевий імунітет. Їх ще називають ревматоїдним фактором. Для останніх змінений IgG є антигеном. У результаті IgG і анти-IgG формує імунний комплекс, який, циркулюючи в суглобової порожнини, руйнує судини і синовіальну оболонку хряща.

Це призводить до вироблення великої кількості цитокінів макрофагального походження і ще більшого руйнування суглобової порожнини. У підсумку процес поширюється на хрящ і кістку. Під дію цитокінів активується неоваскуляризация. Всі ці процеси сприяють підтримці хронічного запалення в суглобі. А просочена імунокомпетентними клітинами і імунними комплексами синовіальна оболонка перешкоджає надходженню поживних речовин і лікарських препаратів до хряща.

Анти-IgG з потоком крові розноситься по всьому організму. Цим пояснюється ураження інших внутрішніх органів і тяжкість даного захворювання.

Клінічна картина ювенільного ревматоїдного артриту

Прояви ювенільного артриту досить різноманітні, як і його форми. Але спільним симптомом для всіх є артрит. Спочатку з’являється скутість і болючість навколо суглоба, потім припухлість і почервоніння, місцева гіпертермія. Найчастіше в дитячому віці уражаються основні великі і більш дрібні суглоби. Характерним для ювенільного ревматоїдного артриту вважається поразку зчленувань шийного відділу хребта інижнечелюстной-скроневих суглобів. Це в подальшому призводить до виникнення важких деформацій і порушення розвитку, так як дитина ще росте.

Гостре протягом захворювання характерне для дошкільнят і учнів початкових класів. Поряд з виникненням артриту, підвищується загальна температура тіла до високих фебрильних цифр, може виникати алергічний висип на тілі. Нерідко збільшуються регіональні лімфовузли, печінку і селезінка. При даній формі захворювання ураження суглобів зазвичай двостороннє. Іноді клінічні прояви спочатку більше виражені тільки з одного боку, і можна помилково припустити, що процес односторонній. Гостре протягом ЮРА злоякісне, Швидкопрогресуючий і з несприятливим прогнозом.

Підгострий перебіг характеризується повільним початком і розвитком захворювання. Процес зазвичай починається, з одного боку. Інші суглоби втягуються значно пізніше. Вираженої хворобливості може не бути. Виявляється припухлість в області суглоба, порушення його функції. У дитини з’являється ранкова скутість, яка може зберігатися протягом години. Дитина малорухомий, насилу ходить. Діти до двох років взагалі перестають ходити. Підвищення загальної температури тіла буває рідко і лише до субфебрильних цифр. Лімфатичні судини злегка збільшені. Печінка і селезінка без змін. Підгострий перебіг ЮРА характеризується більш сприятливим прогнозом і краще піддається лікуванню.

Системний ревматоїдний артрит

Ця форма захворювання проявляється поєднанням артриту з симптомами ураження внутрішніх органів. Одним з таких симптомів є підвищення температури, в основному в ранкові години. Часто на висоті гіпертермії спостерігається поява висипу, яка носить папульозна характер. Зникає самостійно, не свербить. Звична локалізація висипу — область суглобів, особа, бічні поверхні сідниць і стегон.

До найбільш небезпечних проявів системної форми ЮРА відноситься скупчення серозної рідини в порожнинах і внутрішніх органах, в тому числі в серцевому м’язі і в порожнині легенів. У хворих з’являються ознаки серцевої і легеневої недостатності.

Збільшуються практично всі групи лімфовузлів. Вони стають великими, добре пальпуються, не спаяні зі шкірою і між собою, безболісні, іноді виступають над поверхнею шкіри.

Збільшуються печінка і селезінка через загальної інтоксикації організму.

Олигоартрит

Зустрічається найчастіше. Виділяють персистуючий олігоартріт, при якому за весь період хвороби уражено не більше чотирьох суглобів, і прогресуючий. При ньому кількість уражених суглобів збільшується після шести місяців перебігу захворювання.

При олігоартрітіческом типі ювенільного артриту процес буває одностороннім. Можуть дивуватися як великі, так і дрібні суглоби. Маніфестувати захворювання може в будь-якому віці, починаючи з 1 року. Часто супроводжується розвитком увеїту (запалення внутрішніх оболонок очного яблука). Виділяють олігоартріт з раннім, пізнім початком і зустрічається у всіх вікових груп дітей. Наслідки цієї форми ювенільного ревматоїдного артриту важкі: затримка росту, асиметрія кінцівок, у тому числі і в довжину, катаракта і сліпота (наслідки увеїту), інвалідизація.

Поліартрит

Зустрічається рідше олігоартрітіческой форми ЮРА. За наявності або відсутності ревматоїдного фактора виділяють серонегативний і серопозитивний підтип:

При серопозитивном по ревматоїдного фактора варіанті відзначається ураження суглобів кінцівок. Швидко формуються незворотні зміни суглобових поверхонь кісток. Захворювання характеризується підгострим перебігом і вважається раннім проявом ревматизму дорослих.

Серонегативний підтип по ревматоїдного фактора вражає зазвичай суглоби шийного відділу хребта і скронево-щелепні зчленування. Виникає захворювання досить рано (з 1 року) і характеризується доброякісним перебігом.

При ранньому виникненні обох підтипів поліартриту відбувається виражена, необоротна затримка росту і рання інвалідизація. У суглобах утворюються складні контрактури, які важко піддаються лікуванню.

Варто відзначити, що будь-яка клінічна форма ювенільного ревматоїдного артриту несе собою досить важкі наслідки. Особливо небезпечно рання маніфестація захворювання і часті рецидиви. Також несприятливим вважається відразу розвиток системної форми ЮРА і молодший дитячий вік. Тому важливо, якнайшвидше правильно поставити діагноз і почати лікування.

Детальніше: Причини, симптоми і лікування поліартриту

Діагностичні ознаки

По-перше, необхідно звернути увагу на клінічні прояви:

висипання на тілі, особливо навколо суглобів

незрозумілі скачки температури тіла

При наявності таких симптомів варто також з’ясувати, чи немає в сім’ї родичів, що страждають на ревматоїдний артрит.

По-друге, необхідно зробити рентген уражених суглобів, де можна визначити стадію захворювання (їх чотири) і характер ураження суглобів. На знімку буде видно зміна суглобової поверхні хряща, звуження порожнини, зрощення синовіальних оболонок між собою й інші зміни.

Обов’язково досліджують кров хворого на наявність ревматоїдного фактора і антитіл. Дивляться ШОЕ, рівень лейкоцитів і гемоглобіну. Як правило, для ЮРА характерний високий нейтрофільний лейкоцитоз і анемія. Рівень ШОЕ свідчить про ступінь активності захворювання. Відповідно, чим вище показник ШОЕ, тим більш активний процес. Також в крові з’являється С-реактивний білок, IgG і IgM. Часто загальний аналіз крові може залишатися в межах норми.

ЕКГ і УЗД серця покаже зміни в міокарді. Обов’язково пройти огляд у офтальмолога для виключення очних проявів ЮРА (огляд очного дна, середовищ ока і кута).

Аспекти лікування

Основою лікування ювенільного ревматоїдного артриту є придушення вираженої запальної реакції в суглобах, усунення системних проявів та мінімізація наслідків захворювання.

Важливим аспектом у лікуванні є дотримання правильного режиму рухової активності дитини. Не можна використовувати повну іммобілізацію суглобів, так як це призведе до поглиблення процесу та розвитку стійких контрактур. Необхідно рекомендувати спокійні піші прогулянки, їзду на велосипеді, плавання. Проте варто уникати фізичних перевантажень, бігу, стрибків, падінь. При далеко зайшов патологічному процесі та зміни суглобових поверхонь кісток рекомендується спеціальна лікувальна фізкультура під контролем лікаря або інструктора. Слід також використовувати іммобілізаційними ортези, корсети, милиці.

При загостренні захворювання необхідно уникати впливу сонячного випромінювання, переохолодження, стресів.

Медикаментозну терапію призначають негайно після встановлення діагнозу. Лікування обов’язково проводити в стаціонарі. Використовують в першу чергу препарати групи НПЗЗ, які знімають больові відчуття і запалення. Препарати цієї групи приймають перорально. Доза розраховується залежно від наявної маси тіла дитини.

Практично завжди при ускладненому і злоякісному перебігу ЮРА вдаються до внутрісуглобному введенню глюкокортикостероїдів, які діють швидко і досить ефективно. Однак, до цих препаратів необхідно ставиться з обережністю, враховуючи дитячий вік пацієнтів.

Иммуносупрессивная терапія (метотрексат, сульфосалазін) застосовується для впливу на причину розвитку захворювання — активність патологічного гуморального імунітету. Також є токсичною, тому під час лікування необхідно проводити моніторинг основних показників крові та оцінювати вплив на кістковий мозок.

До хірургічного лікування вдаються при наявності виражених змін у суглобах, що обмежують рухливість і значно погіршують якість життя пацієнтів. Суть операції зводиться до видалення контрактур і протезування.

Дивіться також: Інші методи лікування ревматоїдного артриту

Прогноз захворювання

Прогноз для пацієнтів, які страждають на ювенільний ревматоїдний артрит щодосприятливий, особливо при своєчасному лікуванні та адекватної реабілітації. Легкі форми захворювання можуть пройти без наслідків для опорно-рухового апарату. Важкі ж форми завжди залишають зміни в суглобах і кістках.

Системне протягом ювенільного ревматоїдного артриту має глибоко несприятливий прогноз. При відсутності адекватного лікування може наступити летальний результат. Навіть при успіху в лікуванні наслідки завжди є, і не тільки в суглобах. Такі пацієнти зазвичай стають інвалідами дитинства.

Автор статті: Муравицький Ігор Валерійович, лікар-ревматолог

Причини виникнення хвороби:

Предположительно, к развитию ювенильного ревматоидного артрита приводит сочетание различных экзогенных и эндогенных повреждающих факторов и гиперчувствительность организма к их воздействию.

Манифестации ювенильного ревматоидного артрита может способствовать перенесенная острая инфекция, (чаще всего, вирусная, вызванная парвовирусом B19, вирусом Эпштейна-Барра, ретровирусами), травма суставов, инсоляция или переохлаждение, инъекции белковых препаратов.

Потенциально артритогенными стимулами могут выступать белки коллагена (типов II, IX, X, XI, олигомерный матриксный белок хряща, протеогликаны). Важную роль играет семейно-генетическая предрасположенность к развитию ревматической патологии (носительство определенных сублокусов HLA-антигенов).

Одним из ведущих звеньев патогенеза ювенильного ревматоидного артрита является врожденное или приобретенное нарушение иммунитета, приводящее к развитию аутоиммунных процессов.

В ответ на воздействие причинного фактора образуются модифицированные IgG (аутоантигены), на которые происходит выработка аутоантител – ревматоидных факторов.

Входя в состав циркулирующих иммунных комплексов, РФ запускает ряд цепных патологических реакций, приводящих к повреждению синовиальной оболочки и эндотелия сосудов, развитию в них негнойного хронического воспаления экссудативно-альтеративного, а затем пролиферативного характера.

Схема суглоба при ювенільного ревматоїдного артриту деяких випадках відзначається втягування внутрішніх органів, яке дуже часто призводить до того, що дитина стає інвалідом. Такому захворювання схильні діти, які ще не досягли шістнадцятирічного віку.

Схема-суглоба-при-ювенильном-ревматоїдному-артриті

ПАР займає лідируючу позицію серед ревматичних патологій і захворюваність знаходиться в таких межах від 2 до 16 епізодів на сто тисяч дитячого населення.

Классификация ювенильного ревматоидного артрита

Ювенильный ревматоидный артрит — самостоятельная нозологическая единица, напоминающая ревматоидный артрит у взрослых, но отличающаяся от него по суставным и внесуставным проявлениям. Классификация американской коллегии ревматологов (AKP) выделяет 3 варианта ювенильного ревматоидного артрита: системный, полиартикулярный и олиго- (пауци-)артикулярный (типы I и II). На олигоартрит типа I приходится до 35-40% случаев заболевания, болеют в основном девочки, дебют — в возрасте до 4 лет. Олигоартрит типа II отмечается у 10-15% больных, в основном у мальчиков, начало – в возрасте старше 8 лет.

Симптомы ювенильного ревматоидного артрита

В большинстве случаев ювенильный ревматоидный артрит начинается остро или подостро. Острый дебют более характерен для генерализованной суставной и системной форм заболевания с рецидивирующим течением. При более распространенной суставной форме развивается моно-, олиго- или полиартрит, часто симметричного характера, с преимущественным вовлечением крупных суставов конечностей (коленных, лучезапястных, локтевых, голеностопных, тазобедренных), иногда и мелких суставов (2-го, 3-го пястно-фаланговых, проксимальных межфаланговых).

Якщо у дитини спостерігається скутість суглобів вранці, і він насилу пересувається, слід негайно звернутися до лікаря. Такий стан триває недовго (близько трьох хвилин), але є раннім ознакою цієї недуги.

Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей може починатися і по-іншому. Передувати суглобових проявів може увеїт (запальне захворювання судинної оболонки ока), який призводить до різкої втрати зору, аж до сліпоти.

Але найчастіше ревматоїдний увеїт починається після поразки суглобів. Тому дитину з нез’ясованих артритом повинен обстежувати не тільки кардіоревматолог, але і офтальмолог.

Юневільний артрит або юнацький захворювання ревматоїдне, а значить, точних причин його появи немає, але існують симптоми, за якими можна розпізнати захворювання, і як можна швидше почати своєчасне лікування. Ювенільний ревматоїдний артрит може починатися в гострій і підгострій формі.

Симптоми гострої форми:

 • У дитини до шістнадцяти років починається сильна, раптовий біль в колінному, тазостегновому або суглобах стопи.
 • Зявляється набряк і почервоніння шкірного покриву на місці ураженого суглоба.
 • Симетричне ураження суглобів на обох ногах.
 • Різко підвищується температура тіла, і погіршується загальне самопочуття дитини.
 • На ногах і на тілі може з’явитися висип, як при алергічної реакції.
 • Чи можуть збільшитися лімфатичні вузли.

Подострая форма проявляється повільніше. Порушення в суглобах розвиваються не так швидко, тому симптоми менш виражені.

 • У дитини змінюється хода, стає «вперевалку». Діти до трьох років можуть перестати самі ходити, починати плакати, коли це від них вимагають.
 • Спостерігається скутість рухів вранці. Дитина менш активний і рухливий в ранкові години після пробудження або після денного сну.

Ювенільний артрит код М08 по МКБ 10 може прийняти суглобово- висцеральную форму, при якій крім суглобових порушень, спостерігаються зміни в роботі внутрішніх органів. Симптоми суглобово- вісцеральної форми або так званий системний ревматоїдний артрит:

 • Підвищена температура тіла вранці.
 • Висип алергічного характеру на ногах або тілі дитини.
 • збільшення печінки і селезінки.
 • Погіршення зору, почервоніння очей, сльозоточивість, світлобоязнь.
 • Болі в суглобах, скутість рухів і деформація колін, стегон або стоп.

Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей до шістнадцяти років також характеризує такі симптоми:

 • Збліднення шкірних покривів.
 • Пігментація на кінцівках.
 • М’язова слабкість.
 • Біль в животі.

Батькам дуже важливо не ігнорувати дані симптоми, не сприймайте поведінку дитини як каприз, краще вчасно пройти діагностичне обстеження, щоб виключити або підтвердити діагноз дитячого ревматизму.

Прояви хвороби діляться на суглобові і позасуглобні ознаки. Ревматоїдний артрит у дітей характеризується наступними суглобовими симптомами:

 • біль в суглобах, що посилюється при зміні положення тіла і в нічний час;
 • набряк;
 • підвищення місцевої температури;
 • скутість в суглобах після нічного сну;
 • деформація суглобів.

Порада: дитина скаржиться на сильний біль в суглобах? Негайно зверніться до лікаря!

Ювенільний ревматоїдний артрит у дітей характеризується ураженням двох і більше суглобів з обох сторін. Найчастіше запальний процес зачіпає великі суглоби ніг (тазостегнові, колінні, гомілковостопні) і рук (плечові, ліктьові).

Дрібні суглоби страждають набагато рідше. Дуже часто хвороба захоплює і шийний відділ хребта.

Всі ці симптоми дозволяють запідозрити артрит у дитини на ранніх стадіях розвитку.

Диагностика ювенильного ревматоидного артрита

Диагностика ювенильного ревматоидного артрита основана на данных анамнеза и осмотра ребенка детским ревматологом и детским офтальмологом, лабораторных исследований (Hb, СОЭ, наличие РФ, антинуклеарных антител), рентгенографии и МРТ суставов, пункции сустава (артроцентеза).

Критериями ювенильного ревматоидного артрита являются: дебют до 16 лет; длительность заболевания свыше 6 недель; наличие минимум 2-3-х признаков (симметричный полиартрит, деформации мелких суставов кистей, деструкция суставов, ревматоидные узелки, позитивность по РФ, положительные данные биопсии синовиальной оболочки, увеит).

Рентгенологическая стадия ювенильного ревматоидного артрита определяется по следующим признакам: I — эпифизарный остеопороз; II — эпифизарный остеопороз с сужением суставной щели, единичными краевыми дефектами (узурами); III — деструкция хряща и кости, многочисленные узуры, подвывихи суставов; IV — деструкция хряща и кости с фиброзным или костным анкилозом.

Лечение ювенильного ревматоидного артрита

Лечение ювенильного ревматоидного артрита длительное и комплексное, начинается сразу после установления диагноза. В период обострения ограничивается двигательная активность (исключаются бег, прыжки, активные игры), запрещается пребывание на солнце.

В питании ограничения касаются соли, белков, углеводов и жиров животного происхождения, сладостей. Рекомендуется пища с высоким содержанием растительных жиров, кисломолочная продукция с низкой жирностью, фрукты, овощи, прием витаминов группы В, РР, С.

Медикаментозная терапия ювенильного ревматоидного артрита включает симптоматические (противовоспалительные) препараты быстрого действия и патогенетические (базисные) средства. В острый период суставного синдрома назначаются НПВС (диклофенак, напроксен, нимесулид), при необходимости — глюкокортикостероиды (преднизолон, бетаметазон) внутрь, местно и внутрисуставно или в виде пульс-терапии. Длительное применение базисных препаратов-иммунодепрессантов (метотрексата, сульфасалазина) позволяет снизить потребность в симптоматических препаратах, предупредить прогрессирование, продлить ремиссию и улучшить прогноз ювенильного ревматоидного артрита.

Важным компонентом терапии ювенильного ревматоидного артрита является ЛФК, массаж, физиопроцедуры (лекарственный фонофорез, грязевые, парафиновые, озокеритовые аппликации, УФО, лазеротерапия) и лечение природными факторами.

При выраженных деформациях суставов и развитии тяжелых анкилозов показано протезирование суставов.

Прогноз и профилактика ювенильного ревматоидного артрита

Ювенильный ревматоидный артрит является пожизненным диагнозом. При адекватном лечении и регулярном наблюдении ревматолога возможна длительная ремиссия без выраженных деформаций и утраты функции суставов с удовлетворительным качеством жизни (учёба, работа по профессии).

Риск обострения может сохраняться многие годы. Более неблагоприятный прогноз при раннем дебюте, непрерывно рецидивирующем течении, РФ+ полиартритной и системной формах ювенильного ревматоидного артрита, приводящих к развитию осложнений, выраженным ограничениям движений в суставах и инвалидизации.

Для профилактики обострений ювенильного ревматоидного артрита нужно избегать инсоляции, переохлаждения, смены климатического пояса, ограничить контакты с инфекционными больными, исключить профилактические прививки и прием иммуностимуляторов.

Медикаментозне лікування ЮРА

 • Препарати, що впливають на причину хвороби

Ювенільний ревматоїдний артрит – це аутоімунне захворювання, і для усунення всіх проявів хвороби потрібна специфічна терапія. З метою придушення імунітету призначаються імунодепресанти і цитостатики.

Ці сильнодіючі препарати приймаються тривалим курсом протягом декількох років. Незважаючи на велику кількість побічних ефектів, імуносупресивні препарати заслужили своє визнання серед лікарів і пацієнтів.

Тільки специфічна терапія може усунути прояви хвороби і запобігти розвитку небезпечних ускладнень.

 • Препарати, що знімають симптоми захворювання

До цієї групи належать нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ). Ці препарати не впливають на імунітет, а значить, не усувають саму причину хвороби.

НПЗЗ знімають біль і набряк в суглобах, покращуючи якість життя маленького пацієнта. У важких випадках для усунення болю призначаються глюкокортикоїди коротким курсом у високих дозах.

Стероїдні препарати можуть вводитися безпосередньо в порожнину суглобів.

Источники: http://sustav.space/artrit/yuvenlniy-revmatodniy-artrit-u-dtey.html, http://medzdoroviy.ru/spisok-hvorob/19044-juvenilnij-revmatoidnij-artrit-u-ditej.html, http://sustaw.top/osteoxondroz/yuvenlniy-revmatodniy-artrit-u-dtey.html

Комментарии: 16

 • megan92 ()   2 недели назад
  Подскажите, кто как борется с болью в суставах? Жутко болят колени(( Пью обезболивающие, но понимаю, что борюсь со следствием, а не с причиной...
 • Дарья ()   2 недели назад
  Несколько лет боролась со своими больными суставами и только прочитав эту статью, уже давно забыла про "неизлечимые" суставы
 • megan92 ()   13 дней назад
  Дарья, киньте ссылку на статью!
  P.S. Я тоже из города
  ))
 • Дарья ()   12 дней назад
  megan92, так я же в первом своем комментарии написала) Продублирую на всякий случай - ссылка на статью.
 • Соня 10 дней назад
  А это не развод? Почему в Интернете продают?
 • юлек26 (Тверь)   10 дней назад
  Соня, вы в какой стране живете? В интернете продают, потому-что магазины и аптеки ставят свою наценку зверскую. К тому-же оплата только после получения, то есть сначала посмотрели, проверили и только потом заплатили. Да и в Интернете сейчас все продают - от одежды до телевизоров и мебели.
 • Ответ Редакции 10 дней назад
  Соня, здравствуйте. Данный препарат для лечения суставов действительно не реализуется через аптечную сеть во избежание завышенной цены. На сегодняшний день заказать можно только на официальном сайте. Будьте здоровы!
 • Соня 10 дней назад
  Извиняюсь, не заметила сначала информацию про наложенный платеж. Тогда все в порядке точно, если оплата при получении.
 • Margo (Ульяновск)   8 дней назад
  А кто-нибудь пробовал народные методы лечения суставов? Бабушка таблеткам не доверяет, мучается от боли...
 • Андрей Неделю назад
  Каких только народных средств не пробовал, ничего не помогло...
 • Екатерина Неделю назад
  Пробовала пить отвар из лаврового листа, толку никакого, только желудок испортила себе. Не верю я больше в эти народные методы...
 • Мария 5 дней назад
  Недавно смотрела передачу по первому каналу, там тоже про эту Федеральную программу по борьбе с заболеваниями суставов говорили. Говорят что нашли способ навсегда вылечить суставы и спину, причем государство полностью финансирует лечение для каждого больного.
 • Елена (врач ревматолог) 6 дней назад
  Действительно, на данный момент проходит программа, в которой каждый житель РФ и СНГ может полностью вылечить больные суставы.
 • александра (Сыктывкар)   5 дней назад
  Спасибо вам, уже приняла участие в этой программе.
 • Максим 4 дня назад
  кто Диклофенак пробовал? как эффект? помогло?
 • Татьяна (Екатеринбург)   Позавчера
  Практически не помогло. Не советую.
 • Елена (врач ревматолог) Вчера
  Максим, рекомендую вам принять участие в Федеральной программе по борьбе с заболеваниями суставов, в 21 веке любые суставы можно вылечить!
 • Максим Сегодня
  Вот здорово! Неужели дошел прогресс и до нашей страны.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Adblock detector